top of page

Jak przetrwać i się nie wykrwawiać na konkurencyjnym rynku?


Mamy dla Ciebie dwie wiadomości – jedną złą, a drugą dobrą. Zła wiadomość jest taka, że jeśli prowadzisz małą lub średnią firmę, to nieustannie musisz podejmować "krwawą walkę". I nie jesteś w tym osamotniony. Zdecydowana większość z niemal 2 mln działających w Polsce firm to małe i średnie przedsiębiorstwa. I nie wszystkie – bo jedynie ok. 40% z nich zdolnych jest przetrwać pierwszych pięć lat działalności. Pozostałym się to nie udaje. Giną z powodu braku płynności finansowej, niszczone są przez konkurencje, wykańcza je zbyt mały popyt na oferowane usługi lub towary albo nie są wystarczająco innowacyjne. Właścicielom tych firm na pewno nie ułatwia życia urzędnicza biurokracja czy mało przyjazne przepisy prawne.

Trzeba jednak przyznać, że często się niestety zdarza, że właściciele tych firm niewiele robią aby zmienić swoją sytuację. Większość z nich działa rutynowo, ślepo naśladuje ruchy innych graczy, skupia się wyłącznie na krótkoterminowych celach albo pozostaje w strefie komfortu nie podejmując żadnych istotnych inicjatyw. Inni z kolei grzęzną w pułapce mikro-skali bez aspiracji do poszerzania rynku i dalszego wzrostu.

Wiele z tych firm padnie też nie dlatego, że ich właściciele i osoby nimi zarządzające podejmują złe decyzje. Dzieje się tak dlatego, że nie podejmują oni decyzyjnego ryzyka albo wręcz nic nie robią aby swoją sytuację zmienić. Czasem zaś nie mają wystarczającej wiedzy i doświadczenia aby podejmować decyzje optymalne.

Dobra wiadomość jest taka, że Ty możesz coś z tym zrobić. I nie musi to być żadne wielki wysiłek z Twojej strony. Możesz zacząć od małego, ale znaczącego kroku zapisując się na warsztaty strategiczne pt. „Jak rozumieć swoją firmę i zarządzać nią skuteczniej”.

Nie przegap zatem okazji by w ciągu zaledwie jednego dnia dowiedzieć się w praktyce jak możesz podnieść jakość zarządzania Twoim biznesem.

Szczegółowy program warsztatów znajdziesz TUTAJ.

Do zobaczenia podczas warsztatów!

Marek Staniszewski i Krzysztof Jankowski.

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Black LinkedIn Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Blogger Icon
  • Czarny Google+ Ikona
  • Black Facebook Icon
bottom of page