top of page

Szaleństwo zmysłów


Semiotyka może być czymś więcej niż zestawem narzędzi do analizy wizualnej. Nasze postrzeganie opiera się na wielu zmysłach, a to, co się w nich odbija pozwala nam stworzyć mapę percepcji. To, co wiemy, znamy i czego doświadczamy zawsze do niej odnosimy. Dzięki temu możemy odczytać świat, zrozumieć go i nadać mu sens. W kontakt z markami i ich usługami czy produktami, wchodzimy w taki sam sposób, jak w kontakt z każdym innym obiektem na naszej drodze poznawczej. Przez doświadczenie i porównanie tworzymy sobie ich wizerunek i umieszczamy go na naszej mapie poznawczej.

Niektóre marki lepiej niż inne rozumieją tę zależność i od lat, skutecznie budują taką silną pozycję w zmysłach i głowach swoich klientów. Marki takie jak Rolls-Royce, mają precyzyjnie zaprojektowany zapach, który dla ich klientów oznacza wysoką jakość. Jak jednak opowiedzieć za pomocą zmysłu smaku, zapachu lub zmysłu dotyku np. o czułości albo o technologicznej precyzji? Jak tą opowieść zamknąć w opakowaniu? Etykiecie? W produkcie?

Skóra jest największym ludzkim organem. Za jej pośrednictwem odbieramy bodźce i komunikujemy się ze światem. Marki nadal nie odkryły jak wielkie znaczenie dla komunikowania ma zmysł dotyku. A przecież jako ludzie nieustannie gładzimy, dotykamy, ważymy i porównujemy struktury, rzeczy, osoby. Dotyk jest nam niezbędny do życia.

Dziś, gdy technologia wymusza na naszym ciele intensywne wykorzystanie zmysłu dotyku, staje się on jednym z kluczowych punktów kontaktu z rzeczywistością, nie tylko wirtualną. Już od dłuższego czasu aspekt rozwoju niemowląt za pomocą specjalnych, szeleszczących zabawek o różnych fakturach, czy nauki jedzenia przez zanurzenie, przeciskanie, wyciskanie i zgniatanie pokarmów mówił nam o tym, że zmysł dotyku staje się kluczowym dla naszego zrównoważonego kontaktu ze światem. Dziś już wiadomo, że najnowsze technologie, te których podstawą jest np. VR potrzebują specjalnej dziedziny projektowania (HAPTIC DESIGN), bo chcemy nie tylko widzieć wirtualnie, chcemy też czuć. Technologie zmysłowe używane są do tego, by urealniać doświadczenia graczy czy ulepszać kontrolę robotów. Jednakże z punktu widzenia każdej marki design oparty o doświadczenie dotyku niesie w sobie dużo więcej możliwości.

W jaki sposób zakomunikować przy pomocy etykiety, struktury czy faktury produktu, metki na ubraniu, kształtu i tekstury wieszaka, standu, plakatu, reklamy prasowej czy dowolnego, innego nośnika, który potrafimy sobie wyobrazić znaczenia takie jak radość, premiowość, wygodę czy pożądanie? A nawet tak podstawowe kategorie jak męskość albo kobiecość? Te wszystkie komunikaty dostępne są w kulturze, ich nośniki w postaci materiałów i faktur, których świadomość nabywamy w wyniku codziennego obcowania i uczenia się ich od małego, stanowią olbrzymi potencjał komunikacyjny dla marek. Jak lepiej budować zaangażowanie konsumentów jeśli nie przez intymny kontakt ze skórą?

Senior Design Engineer - Garen Kouyoumjian (DCA Design International) – podkreśla, że wykorzystanie semiotyki do odnalezienia i zdekodowania sensorycznych wzorców obecnych w kulturze wzmacnia zaprojektowany przekaz marki i pozwala nasączyć go większą intensywnością jednocześnie zakorzeniając w kulturowym doświadczeniu zmysłowym.

Dziś już nikt nie dziwi się, że kosmetyki dla mężczyzn imitują na opakowaniach miejski beton lub technologiczny plastik, który znamy z designu nowych komputerów marki Asus. Jeszcze nie tak dawno jednak wykorzystywały gładkość granatowego garnituru oraz pasa szelek kojarzących się jednoznacznie z godnym pożądania sukcesem i zapachem pieniędzy z Wall Street. Kultura zmienia się szybko. Ponieważ jednak coraz większe znaczenie zyskuje design, nie tylko w zakresie urbanistyki czy wykończenia wnętrz, ale również przedmiotów użytkowych, ten dotyczący opakowań i produktów nie będzie pozostawał w tyle. Już dziś widać jak wielką uwagę przykłada się do projektowania opakowań telefonów takich marek jak koreański Huawei. Liczy się tu wszystko – kształt, funkcjonalność, kolor, faktura i to jak skutecznie w indywidualnym, codziennym doświadczeniu przekonuje nas o wartościach i znaczeniach stojących za produktem i marką.

Projekt nowej szczoteczki Expert marki Sensodyne, zdobywca RED DOT Award 2017, zaprojektowana przez DCA Design International - zob: TUTAJ.

Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Black LinkedIn Icon
  • Black Twitter Icon
  • Black Blogger Icon
  • Czarny Google+ Ikona
  • Black Facebook Icon
bottom of page